0

20 godina od poslednjeg većeg uspeha reprezentativnog fudbala

Te 1998. godine kada je odigrano 16. po redu Svetsko prvenstvo u fudbalu, reprezentacija tadašnje Jugoslavije osvojila je 10. mesto. Ukoliko izuzmemo uspehe omladinske reprezentacije, taj Mundijal u Francuskoj je najveći uspeh u poslednjih 20 godina najelitnijeg reprezentativnog takmičenja.

Naša reprezentacija je na Mundijalu 1998. godine važila za jednu od selekcija koja je u stanju da napravi iznaneđanje i ugrozi najveće favorite za titulu. Ukratno rečeno, važili smo za favorite iz senke.

Nakon fantastičnog dvomeča u baražu protiv reprezentacije Mađarske, čekirali smo kartu za Francusku i na izvlačenju našli se u grupi F sa Nemačkom, Iranom i Sjedinjenim Američkim Državama.

Tim Jugoslavije

Golmani: Ivica Kralj, Dragoje Leković.

Odbrana: Zoran Mirković, Goran Đorović, Miroslav Đukić, Siniša Mihajlović, Slobodan Komljenović, Niša Saveljić, Željko Petrović.

Sredina: Slaviša Jokanović, Branko Brnović, Vladimir Jugović, Dejan Savićević, Dragan Stojković, Dejan Stanković, Ljubinko Drulović, Dejan Govedarica, Miroslav Stević.

Napad:  Predrag Mijatović, Savo Milošević, Perica Ognjenović, Darko Kovačević.

Selektor: Slobodan Santrač.

Fudbalska reprezentacija Jugoslavije 1998. godine - Zgubidan

Izvor: Sportska Kupusara

Prva utakmica – Iran

Protiv Iranaca važili smo za apsolutne favorite. Moguće je da smo zbog toga malo i opuštenije ušli u meč, te nakon prvih 45 minuta nismo uputili niti jedan šut ka njihovom golu. U drugom poluvremenu selektor je krenuo sa ofanzivnijim izmenama, koje su malo unele svežinu u igru. Jedini gol na meču pao je u 73. minutu, kada je Siniša Mihajlović postigao gol iz slobodnog udarca.

Druga utakmica – Nemačka

Početak druge utakmice protiv Nemaca bio je sasvim drugačiji od onoga protiv Iranaca. Jugoslavija je igrala odličan fudbal, a kao rezultat toga bilo je vođstvo od 1:0. Strelac je bio Dejan Stanković. Drugo poluvreme opet kreće u znaku “plavih”, te u 54. minutu kapiten Dragan Stojković povećava prednost na 2:0. Nakon toga usledio je pad koncetrancije naših fudbalera. Prvo autogol junaka prethodne utakmice Mihajlovića, a onda i šok za sve navijače, Birhof postiže gol za izjednačenje u 80. minutu, a samim tim i konačan rezultat 2:2.

Treća utakmica – SAD

Plasman u osminu finala Svetskog prvenstva overio je Slobodan Komljenić golom u 4. minutu meča protiv Amerikanaca. Nakon slobodnog udarca koji je izveo Siniša Mihajlović, najbolje se snašao Komljenović koji je postigao gol. Grupnu fazu prolazimo kao drugoplasirani sa 7 osvovojenih bodova.

Osmina finala – Holandija

Susret protiv Holanđana je jedan od onih mečeva koje pamtite čitavog života. Jedan od mečeva koje pamte čak i ljudi rođeni nakon njega. To je meč koji je izgleda odredio dalji tog našeg reprezentativnog fudbala.

Nakon prvog poluvremena u kome je Holandija vodila 1:0 golom Berkampa, Jugoslavija je u drugom zaigrala mnogo ofanzivnije i već u 48. minutu izjednačila golom Komljenovića. Svega nekoliko minuta kasnije u šesnestercu pada Vladimir Jugović i sudija svira penal. Predrag Mijatović šutira penal i pogađa onu prečku o kojoj i nakon 20 godina svi pričaju. I dalje ljubitelji fudbala osećaju kako se prečka trese. To je bio trenutak koji je odlučio taj meč. Da je Mijatović postigao gol, meč bi verovatno bio rešen, a Jugoslavija prošla u četvrt-finale. Nakon penala, dešava se pad koncetracije, a kada su se očekivali produžeci Davids je postigao gol sa 20-ak metara i odveo Holanđane u novi krug takmičenja.

Rusija 2018.

Za manje od 10 dana počinje novi Mundijal, a Srbija ne važi ni za kakve favorite, kao pre 20 godina. Prethodna takmičenja naučila su nas da se ne nadamo previše kada je u pitanju seniorski fudbal, međutim, određena doza euforije uvek postoji.

Nadamo se da će svi reprezentativci pogledati snimke utakmica sa Svetskog prvenstva iz ‘98 i pokušati da pokažu da 2028. godine nećemo pričati o Mundijalu iz 1998. već iz 2018. godine.