0

Srbija prvak sveta u basketu

Himna Bože pravde, po treći put u poslednje četiri godine, svirana je u čast srpskih 3×3 basketaša. Uz jedno srebro, u poslednja četiri Svetska šampionata, Reprezentacija Srbije osvojila je treću zlatnu medalju. Srbija je na Svetski kup u Francusku otputovala kao najbolje plasirana reprezentacija na svetskoj rang listi i kao branilac zlata koje je osvojila u Kini, 2016. godine.

Put do titule

Zlatni momci su još jednom pokazali da se u Srbiji igra najbolji basket. U četiri takmičarska dana zabeležili su sve pobede i tako uspeli da se domognu novog pehara šampiona. Srbija je svoj put do titule počela u grupi A, u kojoj su redom padali Egipat (17-15), Rusija (20-17), i Porto Riko (21-14).

Naš tim koji su činili, Marko Savić, Dejan Majstorović, Marko Ždero i najbolji igrač planete Dušan Domović Bulut, u četvrtfinalnom susretu sastao se sa reprezentacijom SAD-a. Na papiru, četvrti favorit turnira reprezentacija SAD-a, nije uspela da načini iznenađenje i pobedi. Samo u prvih nekoliko minuta „drim tim“ je uspeo da drži rezultatski priključak, da bi naš tim, sa nekoliko pogođenih šuteva, uspeo da napravi osetniju razliku. Požrtvovanom igrom u odbrani razlika je sačuvana i po isteku desetog minuta. Na kraju je Srbija  trijumfovala sa 17-14, i sebi obezbedila polufinale.

Marko Ždero, Srbija-SAD

U polufinalnom meču koji je odigran u noćnom terminu pred nešto vise od pet stotina navijača, Srbija se sastala sa domaćinom turnira, Francuskom. Ekipa koja je bila najprijatnije iznenađenje nije uspela da ugrozi „nepobedivi“ tim. Srbija je pre isteka desetog minuta uspela da prebaci 21 poen i time kupi ulaznicu za finalni susret sa Holandijom. Na kraju je rezultat  bio 22-11.

Srbija-Francuska, Dejan Majstorović

Sa druge strane žreba Holandija je svoj put do finala izborila sjajnim igrama kao i vanserijskom snagom svojih košarkaša. „Narandžasta“ reprezentacija je, kao i naš tim, do finala došla bez poraza. U grupnoj fazi savladala je Severnu Koreju, SAD i Novi Zeland. U četvrtfinalu bila je bolja od Rusije 18-16, dok je u polufinalu pobedila Sloveniju 13-12.

„Liliputanci“ slomili „Gulivera“

U finalnom susretu koji je odigran u sredu 21.6. Srbija se sastala sa Holandijom. Naš tim je nešto nervoznije otvorio ovaj susret, verovatno zbog uloge favorita i imperativa pobede. Međutim iskustvo igranja velikih mečava i finala pomoglo je našim reprezentativcima da se izbore sa gorostasnim Holanđanima i odbrane titulu šampiona.  Ovo je četvrta medalja kojom dokazuju da su suvereni vladari ovog sporta.

U susretu za treće mesto Frncuska je bila bolja od Slovenije, 18-17. Ovogodišnje takmičenje je bilo  sjajno posećeno i organizovano što svedoči da je ovaj sport u velikoj ekpanziji.

U prilog tome ide i činjenica da je ovaj sport uvršten u olipijski program, tako da će u Japanu 2020. godine naši orlovi biti u prilici da se upišu u istoriju ovog spotra i kao prvi olimpijski pobednici.

Pored muškog turnira u isto vreme održan je i turnir za žene. Titulu je osvojila reprezentacija Rusije koja je u finalu savladala Mađarsku, dok je treće mesto osvojila Ukrajina.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je Dejan Majstorović, dok je kod dama tu titulu ponela reprezentativka Rusije, Anna Leshkovtseva.